Çevirmenler için Yok Olma Kuralları (1)

21.03.2015

Çevirmenler için Yok Olma Kuralları (1)
Yazımızın başlığı bazı okuyucular için ilginç, saçma, küstahça, ahmakça düşünülebilir. Bu yazımızdaki amacımız, çalışmazlarsa dünya dönmez diye bilinen çevirmenler için yok oluş kurallarını ortaya koyabilmektir. Elbette bu yazıda sayılanların dışında da kurallar vardır, ancak yok olmak isteyen bir çevirmen bu yazıdaki kurallarla işe başlarsa kısa bir süre içerisinde amacına ulaşacağının garantisini veriyoruz! Bu yazıda yazılanları yapmayanlar ise uzun süre meslek hayatını devam ettirebilir, bazı zamanlarda zorluklar yaşansa bile güçlü bir şekilde yarınlara mesleğini taşıyabilirler. Ama bizim bu yazımızın tek amacı yok olma kurallarının ortaya konmasıdır! Doya doya okumanızı dileriz!

Ben Bilirim, Ben Çevirmenim İnanışı
Adı çok güzeldir. Pek de yakışır bazısına bu inanış. Üzerine giyildiğinde tam kişiye özel biçilmiş bir elbise kadar yakışır. Böyle yapın siz de! Bir metin önünüze geldiğinde ben bunu yaparım, bundan daha zor olanları da yaptım, ben çevirmenim! diyerek kendinizi ve karşınızda size inandığını düşündüğünüz metin sahibini kandırın. Sakın ola, metin önünüze geldiğinde bir konu araştırması yapmayın, yaparsanız belki de bu konuyu bilmediğinizi anlar, çeviri  yapmaktan vazgeçersiniz. Sakin olun, derin nefes alın! Müşterinize metnin ne kadar süre içerisinde gerekli olduğunu sorun! Son cümleniz, "Tamam yapabilirim" demek olmalı. Bunu asla unutmayın.   

Ben Diyorsam Doğrudur İnanışı
Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun derdi ya büyüklerimiz, sizin ağzınızdan ve kaleminizden çıkanı düşünceniz süzmesin! Çeviri yaptığınız dilde (=anadiliniz ve bildiğiniz yabancı dil) ne kadar sözcük duyduysanız, ne kadarını biliyorsanız, kesinlikle bildiklerinizin doğruluğuna inanarak onlarca uzmanın, onlarca profesyonelin birlikte yıllarca emek harcadığı sözlükleri kullanmayın. Girin sanal dünyanın büyülü girdabına orada o uzmanlardan daha uzman kişiler var! Sakın ola, akademik yazılara itibar etmeyin, çünkü orada yazılanları siz zaten daha önceden biliyorsunuz! Yani bunlar sizin varsayılan özellikleriniz bir çevirmen olarak. Ben Bilirim, Ben Çevirmenim dedikten sonra Ben Diyorsam Doğrudur İnanışı da varsa artık sona yaklaştınız demektir. Biraz daha sabredin ve diğer kuralları da uygulayın, göreceksiniz ki; yokluğunuz yakındır.
 
Her Konunun Uzmanıyım İnanışı
Üniversitede mütercim tercümanlık bölümlerinde her ne kadar konusal ayrımlar yapılarak uzmanlık metinleri tartışılsa da siz aldırış etmeyin yapılan tartışmalara. Çünkü siz zaten çok donanımlısınız, metin yazarları sizin bildiğinizin onda birini bile bilmiyordur! Bunu böyle bilin! Siz gerçekliğin farkındasınız: Sadece tek konu üzerinde çeviriler yaparsanız mutlaka finansal çöküşler yaşayacağınızı bilin, ne kadar çok ve ne kadar farklı konuda metin örneğini çözümlerseniz o kadar deneyim sahibi olursunuz denildiyse bir zamanlar üniversite yıllarında siz durmayın bilmediğiniz, anlamadığınız her konuyla ilgili dosyaları çevirin, böyle yaptıysanız bu vakte kadar biraz daha hızlanın ve daha başka konular da ekleyin çalışma alanlarınıza! Unutmayın ki; ülkemizde bir insanın özgeçmiş sayfalarında iş tecrübeleri ne kadar çok yer kaplarsa siz o kadar uzmansınız. Bu halde yapmanız gereken ilk iş daha önce yaptığınız konuları, bu konuların en yakınında, biraz yakınında ve çok az yakınında bulunan diğer konuları (bu metni çeviren bunu da çevirir inanışı) biliyormuşçasına davranmak ve gelen ilk iş teklifini kabul etmek. Bunun yanında, ticari kartınıza da belirtin hangi konularda uzman olduğunuzu! Uzmanlık sınırı tanımayın, ticari kartınızı iki katı büyüklüğünde tasarlayabilirsiniz. Hiç sorun değil, aynı zamanda çok da doğru siz bunların hepsinde uzmansınız. Çok seyrek de olsa, birileri sizin uzmanım dediğinize itiraz ederse, açın ağzınızı yumun gözünüzü! Siz gerçek bir uzmansınız! Bazen içinize yaptığınız işlerle ilgili şüphe düşecek gibi olursa, sakince şüpheleri yok edin! Çünkü siz  gerçek bir uzmansınız!

Hata Avcılığı İnanışı
Ben diyorsam doğrudur inanışını benimsediğinize göre diğer insanların dedikleri yanlıştır inanışını benimseyin! Bu şekilde hem itici olursunuz ve hem de bir süre sonra amacınıza ulaşırsınız. Hatta en iyi hata avcısı siz olmaya çalışın, hiç bilmediğiniz konularda bile yapılan çalışmalara eleştiri getirin. Ne de olsa sizin gibi mükemmel olması kolay değil, bunu bir tek siz bildiğinize göre, diğerlerinin yaptıkları sizin yaptığınızdan her durumda daha kötü olur, siz olsanız kesinlikle öyle demezsiniz. Bunu her fırsatta dile getirin.

Bütün bu sayılan kuralları yerine getirin, bakın göreceksiniz ki; en kısa süre içerisinde yok olacaksınız! Diğer kurallar da var elbet onları da bir başka yazımızda bahsedeceğiz.

Yok olmamanız dileğiyle.

Volkan Canıtez

 

Gösterim : 807
Aşağıdaki formu kullanarak yorum yazabilirsiniz