Neden İngilizce Biliyoruz?

29.01.2015

Neden İngilizce Biliyoruz?

Küçük bir araştırma yaptık. Türkiye Büyük Millet Meclisinde, bazı üniversitelerde, sivil toplum kuruluşlarında, okullarda ve nice kurumda. Araştırmamız elbette bahsi geçen kurum ve kuruluşların İnternet siteleri üzerinden gerçekleşti. Yöneticilerin özgeçmişlerini okuduk, biraz heyecanlandık, daha çok da şaşırdık. Çünkü, çoğu idarecinin özgeçmişinde "İngilizce bilmektedir" yazıyordu.
Oysa ki, 04 Ocak 2008 tarihli gazete manşetlerine "İngilizce öğretmenlerinin bile tercümansız konuşamıyor!*" haberi henüz zihinlerimizdeki yerlerini koruyordu. Dünyanın en çok konuşulan ikinci dili olan İngilizceyi ülkemizde çok sayıda kişinin bilmesi ilk başta ilginç gelmeyebilir ancak yabancı dil öğrenmede yaş faktörü göz önünde bulundurulursa bu durum trajikomik bir tablo olarak karşımıza geçecektir. Çünkü, ülkemizde okuma ve yazma oranlarında bile sürekli iyileşme içerisindeyken yabancı dilin özellikle de İngilizcenin tabiri caizse kâğıt üzerinde bu kadar çok kişi tarafından bilinmesi pek de mümkün değildir. Türkiye'nin ihracat ve ithalatta, yani dış ticarette yoğun bir trafiğe sahip olduğu düşünülecek olursa dünyanın en çok konuşulan ikinci dilinin çoğu kişi ve kurumca öngörülmesi kaçınılmaz duruma gelmiş olabilir.
Ancak unutulmamalıdır ki; Türk dili dünyada en çok konuşulan beşinci dildir ve çok zengin bir dildir. Bu nedenle öncelikle anadilimizi bilmek ve doğru bir şekilde kullanmak, bunun yanında yabancı dillere de kayıtsız kalmamak, ancak çevirinin hakkını çevirmene bırakmak bizleri gülünç hale gelmekten kurtaracaktır.

Emrah Büke  

*http://www.gazetevatan.com/ingilizce-ogretmeni-bile-tercumansiz--konusamiyor----155119-gundem/ (Erişim Tarihi: 29.01.2015)

 

Gösterim : 671
Aşağıdaki formu kullanarak yorum yazabilirsiniz